Registrace

Registrací souhlasím s obchodními podmínkami SVČ Lužánky.

Děkujeme!

Na Vaši adresu jmenouzivatele@poskytovatel.cz byl zaslán potvrzovací email.

Otevřete potvrzovací e-mail a dokončete registraci.

Nevíte si rady?
Zde najdete nápovědu.

Vítejte!

Vaše registrace byla úspěšně dokončena. Co dále? Vyplnit osobní profil Přidat dítě Zobrazit nápovědu

Nové heslo

Hotovo!

Změna hesla byla úspěšně dokončena
Napište nám
Máte dotaz nebo připomínku?
Využijte náš kontaktní formulář nebo pište na email dotazy@luzanky.cz.
V nutných případech nás můžete kontaktovat na tel. 734 152 858.

(S dotazy ohledně konkrétní aktivity doporučujeme obrátit se přímo na vedoucího či administrativní kontakt - kontaktní údaje najdete na stránce aktivity.)
*
povinné
*
povinné
*
povinné

Jóga a zdraví

 

Aktivity

Kroužky

Vedle doby konání kroužku by pro vás měla být rozhodující i vlastní zkušenost. Nabízíme všem novým zájemcům první hodinu zdarma, a to i ve více vámi vybraných termínech, právě proto, abyste si vybrali lektora, pokročilost, prostředí, složení skupiny podle svých preferencí. Nabízíme uzavřené lekce od pondělí do čtvrtku, v ranních, dopoledních i podvečerních hodinách. Hlavní překážkou přijetí do kroužku je její plná obsazenost. Součástí přijetí je i vyplněná papírová přihláška s přiloženým zdravotním prohlášením. Oddělení je otevřeno široké veřejnosti – věkově neomezeno.

Cena kroužku na pololetí: 600 Kč děti, 800 Kč senioři, 1200 Kč pracující.

Další aktivity

Nabízíme též i řadu zajímavých akcí, při nichž dochází k prohloubení teoretických znalostí i praktických zkušeností.

Během školního roku pořádáme sobotní přednášky, cvičení, víkendové pobyty s jógou, tajči v Moravci na Vysočině a další.

V období letních prázdnin nezahálíme též. Přijďte si za symbolickou cenu 50 Kč zacvičit každou středu dopoledne – od 9 hodin do místnosti ášram i odpoledne – od 17 hodin do velkého sálu. Odpolední cvičení je vždy volně přístupné bez předchozí domluvy.

Letní týdenní pobyty pořádáme v tuzemsku (zpravidla Moravec na Vysočině) i v zahraničí (Igrane, Chorvatsko).

 

O oddělení

Historie

Oddělení Etiky a jógy u nás vzniklo v roce 1990 a až do roku 2013 jej vedla PaeDr. Eva Skalická. Dokázala během tohoto období zpopularizovat jógu v době a na území, kde většina obyvatel vnímala jógu pouze jako zdravotně-tělesné cvičení. Začala kolem sebe sdružovat lidi, kteří se již před politickým převratem s nadšením zajímali o jógu a jiné disciplíny vzešlé z východních filozofií (v míře dobou omezené). Tehdejší Centrum (nyní Středisko) volného času Lužánky jí k této práci poskytovalo prostorové vybavení i přerozdělenou finanční podporu. Mohla se soustředit i na doprovodné činnosti, které vytvářely tvář oddělení a zvyšovaly jeho prestiž nejen v očích Brňanů. Především se jednalo o vydavatelskou a vzdělávací činnost. Ve spolupráci s některými členy Unie jógy z.s. – sdružením sjednocující příznivce jógy, vydala řadu odborných publikací a předávala své zkušenosti budoucím lektorům jógy na školících cvičitelských kurzech, které probíhaly i v prostorách pracoviště Lidická SVČ Lužánky.

Současnost: Jóga a zdraví

Od počátku roku 2014, kdy vedení oddělení převzal Bc. Petr Blaha, DiS., došlo ve fungování oddělení ke změnám, které však byly citlivé k bohatství vzešlému z historie. Došlo též ke změně názvu oddělení: Jóga a zdraví. Vyplývá z něj, že její hlavní nabídka kroužků je i nadále zaměřena na jógu. Doplňujícími a rozšiřujícími směry jsou pak techniky vzešlé z taoismu: čchi-kung a tajči. Snažíme se též zařazovat moderní terapeutické techniky (rehabilitační, taneční i hudební) buď formou seminářů, nebo jako součást pravidelných kroužků.

Veškeré techniky, které provádíme, by měly pozitivně ovlivňovat fyzické i duševní zdraví jedince. Je-li jedinec zdravý, má sílu ovlivňovat i proces „ozdravění“ ve své rodině, v profesních, zájmových kolektivech i v celé společnosti. Ctíme tedy zásadu, že nejdříve je třeba začít u sebe a ze sebe pak dávat druhým. Na této zásadě pracujeme jak u klientů, tak u nás samých – cvičitelů.

O jakou jógu se jedná?

Většina lidí k nám přichází s vizí, že si uleví od bolesti a zlepší kondici svého pohybového aparátu. Jóga významně pomáhá při vybalancování lidské „psyché“, která je v současné moderní společnosti jednostranně narušována tlakem k výkonu, setrváváním v dlouhodobém napětí i osobními a věkově podmíněnými změnami (krize středního věku, deprese u seniorů). Věnujeme se i dětem. Jemným prožitkovým cvičením podporujeme jejich správný fyzický i psychický vývoj. V klidném soustředěném pohybu s vědomým jógovým dechem se obojí zlepší u dětí i dospělých, jógové metody však mohou působit i za tyto hranice …

Přestože se naše oddělení orientuje na výuku klasické jógy, konkrétně se jedná o hathajógu – nepřipojujeme již k názvu oddělení žádné další označení jógy např. tradiční či klasická, neboť vycházíme z přesvědčení, že všechny ostatní směry, které se tradiční jógou pouze inspirují, vybírají si, či nadřazují pouze jednu, dvě její části (nejčetněji upřednostňují pouze fyzické cvičení – ásana a omezují blahodárný vliv jógy pouze na tělesnou stránku osobnosti), nejsou v pravém slova smyslu jógou.

Jsme stromem s pevnými kořeny a širokou korunou

V tomto kontextu se snažíme být nadčasoví. Nadčasovost nacházíme ve filozofických proudech, které jsou jakýmisi kořeny, ze kterých čerpáme, jako strom mízu, poznání. Mezi tyto zdroje patří tantra – prastarý filozofický proud vzniklý na území dnešní Indie a z dalších mladších zdrojů, které již můžeme souhrnně označit za jógovou filozofii. Její základy jsou kodifikovány v díle Jógasútra autora Pataňdžaliho a plně se snažíme respektovat a naplňovat její základní metodickou řadu: jógová etika – jama a nijama; jógová tělesná praxe – ásana; vědomá práce s energii – pránájáma; řízená práce se smysly – pratjahára; a stavy mysli – dhárana (koncentrace), dhjána (meditace) a samádhí (jednota Bytí a Jsoucna).

Výše zmíněné filozofické proudy však transformujeme do našich podmínek. Každý člověk k poznání přichází přes sebe. Sám sobě je zrcadlem pravdy a prozření, které ovlivňuje i jeho kulturní a sociální prostředí. Tak, jak se nevydělujeme z našich životních podmínek, tak přistupuje i každý lektor k sobě a posléze ke svým cvičencům v souladu se svým osobním poznáním, nadhledem. Zdrojem jsou nám všem kořeny, ale tak jako každá větev jde ze společného kmene stromu jiným směrem, tak i naši lektoři jsou ve svém směřování svobodní.